Minden ember egyedi módon mozog. Így járáskor, leüléskor, felálláskor vagy lépcsőn járva a medencecsont helyzete a combcsonthoz képest is individuálisan változik. Ebben az ágyéki gerincnek jelentős szerepe van.
Mozgáselemzés / Mozgásanalízis
Egy új technológiai innovációnak köszönhetően a csípőprotézis műtét során az ortopéd sebész, úgy tudja a medencecsontba a vápakomponenst beültetni, hogy ennek során a beteg medencéjének mozgásait egyénileg figyelembe veszi. Ezt nevezzük mozgáselemzés / mozgásanalízis folyamatnak.
Ennek két eredménye van:
- A protézis felszínek kopása a minimálisra csökken, mert a kontaktfelület a mozgások során maximális, így a felszínre ható nyomás csökken, széli terhelés nem alakul ki.
- A protézis ficamának veszélye jelentősen csökken, mert szélsőséges terhelési helyzetek a mozgó felszíneken nem jönnek létre.
Ez a kézenfekvő szempont, eddig mégsem játszott szerepet a csípőprotézis műtétek tervezésénél.
Az eddigi Nyugat-Európai és Észak-Amerikai gyakorlat szerint a tervezés csak statikus, leginkább fekvő helyzetben végzett csípő röntgenfelvételek használatával készül (2D).
Magyarországon sajnos a röntgen alapú 2D tervezés sem elterjedt.
Ez a módszer azonban nem alkalmas a testhelyzet változásainak megfelelő medencemozgások dinamikus elemzésre.
(Ez magyarázza, hogy miért szükséges már 10 év után csípőprotézist cserélni bizonyos esetekben. )
Ezen kívül miért szükséges csípőprotézis műtét után a mai magas technológiai fejlettség ellenére a páciensek egy részének egész életében tartózkodnia bizonyos mozdulatoktól, hogy a csípőprotézis ficamát elkerüljék.
Ez a fizikai korlátozottságon túl pszichésen is megterhelő lehet egyes páciensek számára.
A protézis ficam és a korai kopás oka rendszerint a csípőprotézis vápájának a beteg medencecsontjához és a combnyakhoz képest elfoglalt suboptimális helyzete.
Ezt a komplikációt eddig általános, sok ezer páciens adatai alapján készült biztonsági szögtartomány figyelembe vételével igyekeztek minimalizálni. Ez a tartomány az emberi medencecsont ízvápájának átlagos és statikus helyzetén alapul, nem pedig az adott beteg egyedi és dinamikus paraméterein.
Ehhez jön hozzá, hogy a vápa helyzetét a sebész szabad kézzel, navigáció nélkül választotta meg, szemmértékére és tapasztalatára támaszkodva.