Bizonyára már sokan tapasztalhatták azt, hogy a csípőfájdalom nem válogat, tehát kortól és életmódtól függetlenül bármikor jelentkezhet.A csípőízület testünk legnagyobb gömbcsuklós teherhordó ízülete, amelynél számos dolog eredményezhet csípőtáji fájdalmat.
A csípőtájéki fájdalom okai alapvetően három csoportba sorolhatóak: Leggyakoribb esetben az alsó végtagból érezzük a fájdalom kisugárzását.
Ez lehet tünete a derék, a keresztcsonti terület és a kismedence kisugárzó betegségének. Gyakori a csípőkörnyéki szövetek gyulladásos megbetegedése is, ilyen
például a nyáktömlő gyulladás( más néven bursitis).
Ebben az esetben a fájdalom oka főleg az intenzív mozgás következtében kialakult túlterhelés, de a fertőzés sem ritka.
Nehéz fizikai munkavégzés esetén szintén kialakulhat ízületi , illetve ínakat érintő fertőződés.
Gyulladás leggyakrabban a csípő-, boka-, térd-, könyök-, vállízület környékén alakulhat ki. Kiváltó ok lehet emellett a csípőízület különböző megbetegedése:
Jelentezhet csípő vagy porckopás miatti fájdalom. A csípőízületi artózist, tehát okozhat keringési vagy anyagcsere zavar, folyamatos túlterhelés illetve a porc degeneratív elváltozása.
Ide tartozik a csontritkulás és a csontelhalás is.
A csípőfájdalom kezelése
A csípőfájdalom kezelésére fájdalomtól és súlyosságtól függően számos kezelési mód áll rendelkezésre.
Ilyen megoldás lehet:
- otthoni kezelés(csak abban az esetben ajánlott, ha nem súlyos fájdalomról, illetve sérülésről van szó).
- gyógytorna( ez az egyik legjobb alternatív megoldás kezdeti tünetei kezelésére, emellett ezzel megakadályozhatja az esetleges későbbi tünetek kialakulását).
- gyógyszeres kezelés( kizárólag erre specializálódott orvos által felírt gyógyszer szedése ajánlott)
- ha szükséges: műtéti kezelés vagy csípőprotézis
Milyen orvoshoz érdemes fordulni térdfájdalom esetén?
Leggyakrabban csípőfájdalom esetén fájdalomterapeutához, gyógytornászhoz vagy reumaotológushoz kell fordulni.
A fájdalomterapeuta feladata a gyulladásos vagy idegbecsípődéses akut betegségek kezelése( többnyire gyógyszerekkel, esetleg injekcióval).
Enyhébb vagy kezdeti fájdalom esetén gyógytornász segítségével tartósan csökkenteni lehet a fájdalmat, ezzel megelőzve a későbbi szövődményeket.
Reumaotológushoz főleg porckopás esetében érdemes fordulni. A reumatológiai kezelés után gyógytorna javasolt, az újabb tünetek kialakulásának megelőzése érdekében.