A legfontosabb jel az ágyéki fájdalom jelentkezése mélyen ülő testhelyzetben, abból történő felállásnál, autóból való ki-, beszállásnál, a cipő fel- és levételénél jelentkezik. A fájdalom rendszerint fokozatosan alakul ki, de kiválthatja akut sérülés, rossz mozdulat is.
A fájdalmas fázis gyorsan lecsenghet (néhány hónap), ezt követően a fájdalmat keltő vápaajak szakadás már nem okoz fájdalmat, de a porckárosodás zajlik csendben tovább, amíg elér egy kritikus szintet. Ekkor már csontig hatoló porchiány állhat fenn, ami ismét fájdamat kelt. Ebben a stádiumban a csípőizület műtéti kezelése lényegesen komplexebb, mert a porcot is meg kell kísérelni újraképezni, ami még ma is kihívás az ortopédiában.
Ezért a korai felismerésen van a hangsúly: inkább egy felesleges kivizsgálás, mint egy 10 évvel később észlelt ízületi kopás!
A legtöbb esetben először 3 hónap intenzív és rendszeres gyógytornát javaslok a csípő körüli (oldalsó és hátsó farizom) és törzsizmok erősítésével és ennek eredményétől teszem függővé a további kezelést.
Terhesség általában lazítja az ízületeket és nem jellemző, hogy a becsípődés tünetei ilyenkor jelentkezzenek. Az viszont előfordulhat, hogy természetes úton történő szülésnél a csípő olyan helyzetbe kerül, ami a becsípődést provokálja. Ha a beteg erre hajlamos, mert a csípőízületet alkotó csontok deformáltak, ilyenkor fájdalom vagy akár az izületi ajak (labrum) sérülése is felléphet, de ez utóbbi ritka.
A csontritkulás nem játszik szerepet ebben a betegségben, mivel elsősorban fiatalokban jelentkezik.
Az csípőízületi kopás, artrózis miatt orvoshoz forduló betegek 50-60%-ában kimutathatóak a csípő becsípődéses szindrómájának jelei.