A lényeg, az izmok sértése nélküli műtéti technika. Ezzel a bőrmetszés hossza is lerövidül. Más néven: izomátvágás nélküli minimál invazív csípőprotézis beültetés.
Az izmok több féleképpen károsodhatnak:
- az izmok roncsolása a feltáró kampók által, vagy
- azok részleges tudatos átmetszése, leválasztása révén.
- Musculus gluteus medius
- Musculus gluteus minimus
- Musculus tensor fasciae latae
Lásd ábra: a hajlított vonal a behatolást mutatja, mely az izmok között halad azok megkímélésével.
- Oldalsó (laterális)- a csípő legfontosabb izmai egészen (musculus gluteus minimus) vagy részben (musculus gluteus medius) átvágásra, leválasztásra kerülnek.
- Anterolaterális- a csípőizület legfontosabb izmának első része gyakran károsodik, vagy leválasztásra kerül (musculus gluteus medius). Ezen kívül egy mozgatóideg is sérül (nervus gluteus superior), bár a hozzá tartozó izomnak (musculus tensor fasciae latae) idős korban nincs túl nagy jelentősége.
- Hátsó (posterior)- a csípő kifelé forgatását végző izmok inai kerülnek leválasztásra. Ezeket visszavarrják, de sokszor a korai műtét utáni időszakban kiszakadnak. Emiatt a protézis ficamának veszélye nagyobb.
- Elülső (anterior)- egyik izom ina sem kerül leválasztásra, átvágásra. A műtét az izmok félretolásával történik speciális szövetkímélő eszközök alkalmazásával.
Minél kevesebb izmot, inat választunk le, annál kisebb a hely és emiatt nehezebb a műtét kivitelezése a sebész számára. Emiatt ez a technika speciális iskolázottságot, tréninget feltételez az ortopédsebész részéről. Így a komplikációk a hagyományos műtéti technika szintje alá csökkennek.
A technikát Svájcban sajátítottam el, és azóta kizárólag ezt alkalmazom betegeim érdekében.
- a beteg a műtét után jóval gyorsabban válik ismét segédeszköz nélkül járóképessé (akár néhány nap),
- hamarabb tér vissza munkájához,
- az autóvezetéshez (1-2 hét)
- és a sporthoz is.
- a fertőzés veszélye és
- a ficam veszélye valószínűleg alacsonyabb.
Ne késlekedjen!