A térdprotézis lényege, hogy az elkopott porcfelszíneket (csúszófelszínek) mesterségesen pótolja, ezzel megakadályozva, hogy a csont a csonton súrlódva gyulladáshoz és fájdalomhoz vezessen.
A térdizületben három csúszófelszín van:
1. a combcsont és sípcsont között a térd belső oldalán,
2. a combcsont és sípcsont között a térd külső oldalán,
3. a combcsont és térdkalács között
A térdprotézis 3 komponensból áll:
A. fém csúszófelszín a combcsont végén,
B. fém csúszófelszín a sípcsont térd felőli végén,
C. műanyag „meniszkusz” csúszófelszín, mely a két fém komponens között helyezkedik el. Ez lehet rögzített vagy mozgó elem.
A térdprotézisnek feladata, hogy a térd mozgásait a lehető legnagyobb mértékben lehetővé tegye. A műtét hosszú távú sikere nagyban azon múlik, hogy a térdprotézis által megengedett mozgás mennyire felel meg a térdizület eredeti mozgásainak.
Ez pedig részben (1) a protézis alakjától, részben (2) a térdszalagok feszességétől, azok egyensúlyától függ.
Ezek a feltételek a részleges térdprotézis esetében sokkal könnyebben elérhetőek, a protézis sokkal jobban illeszkedik a beteg anantómiájához. Emiatt a betegeknek is lényegesen kevesebb panaszuk van ezzel a protézis típussal, kevesebb az idegentest érzés.
A térdprotézisek az elmúlt években komoly evolúción mentek keresztül.
A protézisek alakját illetően ma már rendelkezésre állnak a térd csontjainak formáját precízen követő implantátumok, mint például a klinikánkon alkalmazott Attune, DePuy (USA) protézis. Ennek további előnye, hogy egy speciális egyensúlyozó rendszerrel látták el, mely lehetővé teszi az optimális szalagegyensúly beállítását a műtét során.
A protézis csonthoz képest való elhelyezkedése (a beültetés precizitása) szintén fontos. Ebben hozott előrelépést az ún. páciens specifikus implantáció (PSI, USA). A műtét előtt a beteg térdéről 3D képalkotás (MRI) készül. Ennek alapján készült sablonokkal állítjuk be a protézis csonthoz képest felvett pozícióját. Az implantátum formája azonban nem individuális.
Egy további fejlesztés eredménye a beteg specifikus implantátum, mely szintén előzetes 3D képalkotás alapján sablonokkal dolgozik, viszont itt már az implantátum egy részének alakja is individuális (Conformis, USA). Sajnos a térdkalács felőli felszín nem követi precízen a térd anatómiáját (túl vastag), ami fájdalom forrása lehet.
Mindezek a protézisverziók elérhetőek részleges protézisek esetén is. Ezeket abban az esetben alkalmazzuk, amikor a térdizületnek csak egy csúszófelszíne kopott (1. lásd fent).