TÉRDPROTÉZIS BEÜLTETÉS IZOMÁTMETSZÉS NÉLKÜL
A térd funkciójának meghatározó eleme a comb nyújtóizomzatának ereje (ennek 3 része látható az ábrán, mindegyik a térdkalácson rögzül: 1, 2, 3). A hagyományos műtéti behatolás ennek részleges átmetszésével történik (lásd ábra - piros vonal), ez műtét után a gyógyulás ideje alatt (néhány hét) fájdalomhoz, gyengeséghez vezet.
Az izomátvágás nélküli technikával (sub vastus feltárás, ábra - zöld vonal) ez elkerülhető.
Előnyei:
- a műtét utáni fájdalom lényegesen kevesebb
- a térd nyújtása lényegesen könnyebb, ereje hamarabb tér vissza
- rövidebb kórházi tartózkodás
A technika túlsúlyos, gyengébb csontminőségű betegeknél nem ajánlott.
Minden esetben multimodális fájdalomcsillapítást alkalmazunk, mely már a műtét előtt megkezdődik. Ennek is az a célja, hogy minél előbb visszaadhassuk a mozgás szabadságát.
A térdprotézis elve- hogyan működik?
A térdprotézis lényege, hogy az elkopott porcfelszíneket (csúszófelszínek) mesterségesen pótolja, ezzel megakadályozva, hogy a csont a csonton súrlódva gyulladáshoz és fájdalomhoz vezessen. A nagyfelületű porckopás betegségét artrózisnak nevezik.
A térdizületben három csúszófelszín van:
1. a combcsont és sípcsont között a térd belső oldalán,
2. a combcsont és sípcsont között a térd külső oldalán,
3. a combcsont és térdkalács között
A térdprotézisnek a térd mozgásait a lehető legnagyobb mérétkben lehetővé kell tennie. A műtét sikere nagyban azon múlik, hogy a térdprotézis által megengedett mozgás mennyire felel meg az eredeti térdizület mozgásainak.
A térdprotézis csonthoz való rögzítése
Jó csontállomány (kemény csont, osteoporosis jelei nélkül) esetén a cement (ragasztó) nélküli rögzítés végezhető. Ilyenkor az implantátumok a kezdetben "rászorulnak" vagy csavarral rögzülnek a műtéttel kikalakított csontfelszínen, majd a csontvelő őssejtjei ránőnek ennek felszínére és rögzítik azt.
Puha, osteoporosisos csont esetén a protézist cementtel (ragasztóval rögzítjük).

Térdprotézis műtét: mit várhatok tőle?
A betegek 85% panaszmentes a műtétet követően, ehhez azonban idő, és intenzív, önállóan is végzett gyógytorna szükséges.
Hosszútávú eredmények teljes térdprotézis esetén: a betegek körülbelül 80 %-a 20 évig nem igényel újabb műtétet.
Részleges felszínpótlásnál ez az arány valamivel rosszabb, de megfelelő műtét előtti kivizsgálás és korrekt javallat mellett hasonlóan tartós eredmény várható.


Térdprotézis beültetés lehetséges szövődményei
Fertőzés
Ennek gyakorisága irodalmi adatok szerint 0,7% a térdprotézis műtétek esetén. Ilyenkor alapos kivizsgálás és további műtéti kezelés szükséges.
Trombózis, tüdőembólia
Minden végtagi műtétnél fennáll ezek veszélye, ezért a műtétet követően véralvadásgátló szedése javasolt 4-6 héten keresztül a műtét típusától függően.
Térdprotézis utáni rehabilitáció (nem kórházi)
A műtét után 3 hónapig javasolt intenzív specifikus gyógytorna, a nyújtás-hajlítás maximalizálása és a stabitás elérése céljából.
Sporttevékenység:
- szobakerékpár 2 hét után,
- úszás 6 hét után,
- kerákpározás 2 hónap után,
- síelés 5-6 hónap után javasolt.
