A csontspóroló mini csípőprotézis lényege, hogy az első beültetésnél a lehető legtöbb csontállományt hagyja érintetlenül, így a későbbi esetleges csereműtétnél maximális mennyiségű csontállomány marad vissza. Ez jelentősen javítja a beteg hosszútávú kilátásait.
A csípőprotézis beültetése során a beültetendő implantátum helyét ki kell képezni a csontban. Ehhez csontot kell elvenni a combcsont belső (velőűr) részéből.
Hogy mennyi csont kerül eltávolításra, az a tervezett implantátum típusától és méretétől függ.
Egy hagyományos típusú csípőprotézis szár beültetéséhez több csontot kell elvenni (lila mező az ábrán).
Ennek akkor van jelentősége, ha a protézis cseréjére van szükség évekkel, évtizedekkel később.
A mini vagy rövid szárú csípőprotézis szár több csontot kímél meg (ábra).
A csereműtétnél nagyon lényeges, hogy legyen elég csontállomány, melybe az új protézisszárat lehorgonyozzuk. Az új szár nagyobb méretű, mint az eredeti, hogy a hiányzó csontállományt kitöltse és stabilan rögzüljön.
Tehát minden cserénél egyre kevesebb csontállomány marad vissza.
- Nagy előnye az eredeti csonthoz nagyon hasonló erőátvitel, mely a combnyakon keresztül juttatja a terhelést a combcsontra. A hagyományos csípőprotéziseknél ez kizárólag a velőűrön keresztül történik, lényegesen lejjebb, ezért a terhelés alól mentesülő csontszakasz meggyengül (stress shielding), felpuhul.
- A fenti előnyök mellett a protézisszár hosszútávú túlélése olyan, mint a hagyományos cement nélküli protéziszáraké, vagyis nem jelent a beteg számára járulékos kockázatot.
- Kerámia-kerámia vagy kerámia- keresztkötött polyetilén csúszófelszínekkel párosítva a legmodernebb és valószínűleg legjobb csípőprotézis megoldás napjainkban.
Bővebben is olvashat angolul a mini csípőprotézisről.
Ne késlekedjen!